ÇİFTÇİ MAZOT DESTEĞİNDEN NE ZAMAN YARARLANACAK?


MAZOT DESTEĞİ

Başbakan Binali Yıldırım tarafındanaçıklanan ’Milli Tarım Projesi’nin en önemli ayağını mazot desteği oluşturuyor.Tarımda üretim maliyetlerini düşürecek olan mazot desteği, çiftçiyi rahatlatacak.Peki, çiftçi mazot desteğinden ne zaman yararlanmaya başlayacak?
BAŞBAKAN:2017 ÜRETİMİ İÇİN GEÇERLİ

Başbakan Binali Yıldırım, Milli TarımProjesi’ni açıklarken mazotta yeni bir karar alındığını belirterek, “Çiftçininkullandığı mazotun yarısı kendisinden yarısı bizden. Bol bol ekin, Allah binbereket versin. Hayırlı uğurlu olsun" demişti. Yıldırım, Milli TarımProjesi ile ilgili açıklanan desteklerin 2017 ürünleri için geçerli olduğunubelirtmişti.


2017ÜRETİM SEZONU 1 EYLÜL’DE BAŞLADI

Uygulamadakiyönetmeliğe göre bir sonraki yılın üretim sezonu 1 Eylül’de başladığı için butarihten sonra yapılan ekimlerde çiftçi, yaptığı mazot harcamasının yarısınıdevletten alabilecek. 2017’nin üretim sezonu da 1 Eylül’den itibaren başladı.Bundan dolayı 2016 yılı içinde olsak da 1 Eylül’den itibaren yapılanfaaliyetler 2017 üretim sezonu içine giriyor.3 /5

 


YETKİLİLER DE 1 EYLÜL 2016’YA DİKKATÇEKTİ

Tarımdan Haber’in yetkililerden aldığıbilgiye göre, 2017 üretim sezonu 1 Eylül 2016 - 30 Haziran 2017 arasınıkapsadığı için açıklanan mazot desteğinin de bu tarihler arasında yapılan bütünüretimlere ödeneceği belirtildi.


4/ 5

 

MAZOT DESTEĞİNİN MALİYETİ 2.5 MİLYAR TL

Öteyandan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, bugün yaptığı açıklamadamazot desteğinin maliyetinin 2.5 milyar TL olduğunu belirtti. Çelik, "Yanigenel itibarıyla bakacak olursak Türkiye’de 5 milyar liralık mazotkullanılıyorsa bunun 2,5 milyar lirasını devlet, 2,5 milyarını çiftçimizkarşılayacak. Bu dekar başına her ürün için farklı. Diyelim ki buğdayda birdekarda 25 liralık mazot kullanılıyor. Bunun 12,5 TL’sini biz, devletkarşılayacak. 12,5 TL’sini de çiftçimiz vermiş olacak" dedi.