BAKAN ÇELİK: " MAZOT DESTEĞİNİN ÇİFTÇİYE 2017’DE ÖDENMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ"


MAZOT DESTEĞİ 4
MAZOT DESTEĞİ 3
MAZOT DESTEĞİ 2
MAZOT DESTEĞİ 1

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, mazotdesteğinin 2017 sonunda çiftçiye ödenmesiyle ilgili çalışmaların sürdüğünübelirterek, “Normalde 2018 Şubat ayında ödenecek ama bunu 2017’nin sonundaödenmesiyle ilgili çalışıyoruz" dedi.

Bakan Çelik, Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklananMilli Tarım Projesi’nin en önemli ayağını oluşturan mazot destekleriyle ilgiliönemli açıklamalarda bulundu. NTV’de katıldığı programda Ahmet Ergen’insorularını yanıtlayan Çelik, mazot desteğinden çiftçinin ne zaman yararlanacağıile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Tarımsal desteklerin bir yıl sonra ödendiğinihatırlatan Çelik, “Bu yıl ekilen ürünün desteği bir yıl sonra ödeniyor. Eylül,Ekim ayında yapılan ekimlerin mazot desteği normalde 2018’in Şubat ayındaödenecek. Ancak bu ödemenin 2017’nin sonunda üreticiye ödenmesiyle ilgiliçalışıyoruz" diye konuştu.

Mazot desteğinin tarlayı kim ekiyorsa ona verileceğinide sözlerine ekleyen Çelik, “Destekleri tarla sahiplerine değil, ürünü eken,biçene vereceğiz" dedi. Sitemizde 16 Ekim’de yayınlanan ’Çiftçi mazot desteğinden ne zamanyararlanacak?’ başlıklı haberde bu konuyu gündeme getirerek,açıklanan mazot desteğinin 1 Eylül 2016’dan itibaren yapılan üretimlerikapsadığı ve bu desteğin çiftçiye 2017’de ödeneceğini belirtmiştik.

Bilindiği üzere, Başbakan Binali Yıldırım tarafındanaçıklanan mazot desteğinde, çiftçinin kullandığı mazotun yarısına devlet destekverecek.